Instagram Onaylı Hesap Nasıl Alınır? (Resimli Anlatım)

Nis 19, 2020 Instagram
Instagram Onaylı Hesap Nasıl Alınır? (Resimli Anlatım)

Instagram mavi tik, Instagram hesap onayı ifadesi ile de bilinen sosyal medya hesabının onaylanması ve profil adının yanında mavi bir onay sembolü (mavi tik) görünmesidir.

Ünlü isimlerden tutun da marka ya da firmaların mavi tik alabilmek için hayli çaba harcadıkları bir gerçek. Sosyal medyada özellikle çokça takipçisi olan hesaplar, bu hesaplar üzerinden kazanç sağlayanlar ya da takipçileri ile bu hesap üzerinden irtibat kuranların en büyük hedefi bugünlerde sosyal medya hesaplarının onaylı hale getirilip mavi tikli olması.

Neden mavi tik almak isteniyor?

Özellikle Instagram profilleri artık kişi ve kurumların en önemli yüzleri haline geldi. Gerçek ya da tüzel kişilere ait olması gerekirken sahte kişiler tarafından açılan instagram hesapları, insanları zor durumlara düşürebilmekte hatta bu gerçek isimleri kullanarak sosyal medya kullanıcılarını dolandırabilmekteler. Bunun için kurumlar ya da tanınmış kişiler (sanatçılar, şarkıcılar, oyuncular, yönetmenler, sporcular, iş adamları vb.) kendi hesaplarının onaylanmasını ve başkalarının kendi isimleri üzerinden başkalarına zarar vermemesini istiyorlar. Bunun için de hesap onaylatma, mavi tik alma işinde epey ısrarcı oluyorlar.

Mavi tikli onaylı hesap nedir?

Instagram onaylı hesap, Facebook, Twitter ya da Youtube onaylı hesapları demek, bu hesapların ya da kanalların platform yetkilileri tarafından kişiye ait olduğunun tescil edilmesidir. Bu tescil işlemi görünürde mavi tik ya da onay sembolleri ile belirtilir.

Instagram mavi tik (onaylı hesap) nasıl alınır?

Genellikle medyada yer alan isimler/ ünlü / tanınmış insanların (şarkıcı, futbolcu, sanatçı, yönetmen, yazar, ressam, influencer, modacı, siyasetçi, tv programcısı, sunucu, sporcu vb.) ya da kurumsal markaların Instagram profillerinde gördüğümüz mavi tik en yalın tanımıyla onaylı  hesap anlamına gelmektedir.

Mavi Tik Güvenlik Sağlar

Sosyal medyada herkes istediği kişi adına istediği profili, sayfayı açma hakkına sahiptir. Herhangi bir belge sunarak o kişi olduğunuzu ya da o markanın temsilcisi olduğunuzu kanıtlamak zorunda değilsinizdir. Bu yüzden sosyal medya kullanıcılarının bir hesabın gerçekten o kişiye ait olup olmadığını anlaması mümkün değildir. İşte, mavi tik bu nedenle bulunduğu profile güvenlik sağlar.

Mavi Tik (Onaylı Hesap) Prestij Sağlar

Sosyal medyada mavi tik (onaylı hesap) olan bir hesaba / profile / sayfaya sahip olmak yalnızca güvenlik açısından değil aynı zamanda prestij ve imtiyaz açısından da önemlidir. Diğer bir ifadeyle mavi tik sahibi olmak o kişiye ya da markaya artı bir değer katar.

Mavi Tik (Onaylı Hesap) Nasıl Alınır?

Mavi tik ile ilgili konunun temelini anlattıktan sonra şimdi de Instagram’da mavi tik nasıl alınır? sorusuna yanıt verelim. Konuyu adım adım resimli olarak anlatacağız. Bu yüzden tam şimdi Instagram hesabınıza giriş yapmanızı öneririz.

Instagram “Mavi Tik” için hesabınızın “İşletme Hesabı” olması gibi bir şart yoktur.

1. Adım: Hesaba Giriş Yap

Öncelikle Instagram hesabına giriş yapmak gerekmektedir. Kullanıcı adı ve şifre bilginizle hesaba giriş yaptıktan sonra diğer adımları uygulayabilirsiniz.

2. Adım: Ayarlar Sekmesine Tıklayın

Instagram profiline giriş yaptıktan sonra sağ üst köşedeki çizgi şeklindeki ikona tıklayıp açılan pencerenin en alt kısmında yer alan Ayarlar sekmesine tıklayıp ayarlar sayfasına giriş yapmanız gerekmektedir.

3. Adım: Hesap

4. Adım: Doğrulama Talebi

Bu adımda Ayarlar sekmesinde yer alan Hesap kategorisinden Doğrulama İste butonuna tıklamak gerekmektedir. İlgili sekmeye tıklandığında karşımıza bir form çıkacak. Burada onaylı hesap başvurusu yapmak için doldurulması gereken daha doğrusu bilgi verilmesi lazım olan birkaç kısım var. Bunlar;

Kullanıcı Adı

Adı Soyadı

Bilinen Ad

Kategori

Kimlik Görseli

Dipnot: Eğer şahıs olarak başvuru yapacaksanız nüfus cüzdanı, pasaport, ehliyet gibi evraklar gerekmektedir. Eğer kurumsal bir başvuru yapıyorsanız vergi levhası, yakın tarihli bir fatura, sözleşme gibi evraklar gerekmektedir. Bu arada kimlik veya evrak gönderirken ad – soyad, resim, doğum / kuruluş tarihi gibi kısımların görünür olmasına dikkat edin. Kimlik / vergi numaranızı isterseniz gizleyebilirsiniz.

Instagram başvurusunda kategori seçimi

Kategorilerin Türkçeleri ve açılımları nelerdir? Çok merak edilen konulardan biri başvuru sırasında kategori seçimi. Instagram mavi tik başvurusu sırasında kategoriyi neye göre seçmeliyiz?

News/Media: Haberler, sunucu, kameraman, editör, yazar, basın

Sports: Futbolcu, basketbolcu, teknik direktör, hakem, güreşçi, sporcu.

Government/Politics: Bakan, bakan yardımcısı, milletvekili, belediye başkanı, vali, kaymakam, meclis üyesi, devlet yöneticisi.

Music: Şarkıcı, müzisyen, söz yazarı, bestekar, aranjör, Dj-disk jockey, müzik öğretmeni, stüdyo müzisyeni.

Fashion: Modacı, moda tasarımcı, manken, giyim uzmanı, terzi, kuaför, stilist.

Entertainment: Showmen, sinema oyuncusu, dizi oyuncusu, aktör, aktris.

Blogger/Influncer: Blog yazarı, youtuber, sosyal medya uzamanı, SEO danışmanı, PR uzmanı.

Business/Brand/Organization: İşadamı, tüccar, yatırımcı, marka, firma, organizatör, örgüt, dernek, fon, vakıf.

Other: Yukarıdaki meslek ya da uğraşlar dışında bir özelliğe sahipseniz bu seçeneği seçebilirsiniz.

Instagram mavi tik duyurusu

Instagram Mavi Tik (Onaylı Hesap – Doğrulanmış Hesap) başvurusunu istisnasız herkes yapabilmektedir. Ancak bu durum herkesin sonuç alabileceği anlamına gelmiyor. Instagram bu konuda şöyle bir uyarı yapıyor:

“Doğrulanmış rozeti önemli tanınmış bir kişinin, ünlünün, global markanın veya varlığın gerçek hesabı olduğunu belirtmek için Instagram hesabının adının yanında görünen bir onay işaretidir. Bir doğrulama talebi göndermek, hesabının doğrulacağını garanti etmez.”

Mavi Tik Almayı Kolaylaştıran Faktörler

Instagram yönetimi “Mavi Tik” konusunda herhangi bir garanti vermiyor. Tüm adımları doğru bir şekilde uygulasanız bile Mavi Tik (Onaylı Hesap) talebiniz onaylanmayabilir. Peki Mavi Tik almayı kolaylaştıran başka faktörler var mı? Evet. Basit ama sabır gerektiren bir süreç gerekiyor.

İşte mavi tik almayı kolaylaştıran faktörler;

Instagram hesabınızı diğer sosyal ağlarla bağlayın (Facebook, Twitter vb.)

Instagram’da düzenli ve özgün içerik paylaşın.

Spam olarak algılanacak davranışlar sergilemeyin. (Rastgele ve seri bir şekilde; takip etmek veya takibi bırakmak, like etmek, yorum yapmak, dm göndermek vb.)

Sahte takipçi satın almayın.

Sahte etkileşim satın almayın. (Like, yorum, dm, görüntülenme, izlenme vb.)

Takipçilerin ve etkileşimin organik artmasını sağlayacak aksiyonlar geliştirin. (Özgün içerik, sponsorlu reklam, influencerlar tarafından tavsiye edilmek)

Mavitik.net olarak biz mavi tik alabiliyor muyuz?

Sosyal medya hesap onayı konusunda Türkiye’de hizmet veren ilk kurumsal firma olan Ajans PR, bu konuda ünlü markalara ve kişilere hizmet veriyor. Dilerseniz elimizde olan onalı hesapları sizlerin adına tescil ediyoruz, dilerseniz de hesabınızın mavi tikli olabilmesi için çalışmalar yürütüyoruz.

Detaylı bilgi için iletişime geçebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir