Instagram Fenomenlerine Reklam Verme

Kas 14, 2020 Instagram
Instagram Fenomenlerine Reklam Verme

Instagram’da reklam verme, son dönem en çok kullanılan pazarlama stratejilerinden biridir. Sosyal medya hayatımıza bu kadar girmeden önce ürününü satmak isteyenlerin yaptığı,  gazete, radyo ve TV dan verilen reklamlardı. İnstagram reklamları ile hedef kitlelerine çok daha kolay ulaşabildiklerinin farkına varan işletmeler artık çok daha yaygın olarak bu alanda reklam vermektedir.

Instagram’da reklam verme Instagram fenomenlerinin reklam yüzü olarak kullanılması stratejisine dayandırılarak da yapılabilmektedir. Milyonluk hesaplarda reklam verme bu konuda en çok kullanılan tekniktir. Milyonluk hesaplarda verilen reklam sayesinde tek seferde bu kadar kişiye ürün ve ya hizmet tanıtımı yapılabilmektedir.

Instagram’da reklam verme

 Instagram’da reklam verme konusunda instagram ticari işletmeleri direk olarak yönlendirmektedir. Ama bu işi daha profesyonel yapmak isteyen birçok işletme reklam ajansları ile anlaşmaktadır. Bu ajanslar hem reklamın içeriğini hem de yayınlanmasını takip etmektedirler. Profesyonel anlamda bu işle uğraşan kişilere sosyal medya uzmanı denilmektedir.

Ben işletmemi tanıtmak için instagram fenomenine reklam vermek istiyorum ama kendim istiyorum diyorsanız bu yazı sayesinde bunu başarabilirsiniz. İşletmenizi tanıtan reklamı kendiniz tasarlarsanız hem daha ucuz bir reklam maliyeti çıkacaktır. Peki, İnstagram fenomenlerine nasıl reklam verilir?

Instagram’da Reklam Verme Hedef Belirleme

Instagram’da reklam verme, hedef belirleme stratejileri oluşturulmalıdır. Seçilen reklam verme maksadına göre belirli ölçütler, reklam raporlarında varsayılan olarak değişiklik gösterebilir. Ancak bu değerlendirme ölçütleri işletme özelinde de belirlenebilmektedir.

Trafik Hedefli Reklamlar

İnstagram’da reklam verirken internet sitenize ve ya bloğunuza, uygulamanıza trafik çekme amacında olabilirsiniz. Trafik çekme amacına yönelik reklamlar oluşturulduğunda İnstagram Ad Manager uygulamasında görülen bağlantı tıklamalarıdır.

Etkileşim Hedefli Reklamlar

Etkileşim hedefli reklamlar, işletmenin instagram gönderilerine ve ya instagram sayfasıyla etkileşim gerçekleştirenleri artırmayı hedeflemektedir. Instagram’da reklam verme sırasında bu çeşit reklamları 4 farklı amaç için kullanmak mümkündür.

 • Sayfa tıklama ve beğenmeleri
 • Teklif almak
 • Gönderi etkileşim ve beğenmeleri
 • Etkinliklerin cevaplanmaları

Etkileşim hedefli reklamlarda görülecek olan ana ölçüt etkileşim sayısıdır. Bu sayı verilen reklam sayesinde etkileşime geçen müşterilerin sayısını ifade eder. Bu ölçütün içinde bağlantı linkine tıklayan, yorum yapan ifade bırakan tüm instagram kullanıcılarının sayısı bulunur.

instagram reklam verme

Potansiyel Müşteri Bulma Hedefli Reklamlar

Potansiyel müşteri bulma hedefli reklamlar,  Instagramda reklam verme stratejisinde öncülük etme görevi yaparlar. Potansiyel müşterilerin kişisel tercihlerini tahmin edebileceğiniz özel bilgilerine ulaşmak mümkündür. Bu tür bir reklamın sonuçlarını analiz etmek için öncelikle bir tür form oluşturmak gereklidir. Bu formda öğrenilmek istenen bilgilere yönelik sorular sorulmalı, bazı hesap bilgilerine erişim talep etmelisiniz. Örnek vermek gerekirse e-mai yaş, cinsiyet, telefon numarası gibi bilgilerdir.

Elde edilen formlar, işletmenin instagram sayfasının “yayınlanma araçları” sekmesinde bulunmaktadır. Bu uygulama aynı anda CRM ile entegredir. Bu şekilde bu formları işletmenizin CRM’sine zahmetsizce aktarabilirsiniz.

Dönüşüm Hedefli Reklamlar

Dönüşüm hedefli reklamlar, belli bir amaç üzerine reklam vermeyi kolaylaştırır. İnstagram, işletmenizin reklamlarını dönüşümü daha fazla mümkün olabilecek kimselere göstermektedir.

instagram reklam verme

İnstagram’da reklam verme sırasında kullanılan bu model bir reklamın doğru olarak kullanılabilmesi için ilk olarak, reklam hesabına bağlı bir dönüşümün bulunması şartı vardır. Elde edilebilecek dönüşüm etkinlikleri ise şunlardır:

 • Abone olmak
 • Alış veriş yapmak
 • Alışveriş başlatmak
 • Kayıt tamamlama
 • Sepete eklemek
 • İletişime geçmek
 • Potansiyel müşteri olmak
 • Denemeye başlamak

Katalog Hedefli Reklamlar

Katalog, sahip olunan ürün ve hizmet skalasında bulunanların İnstagram’a aktarılmasına yardım eder.  İşletmenin ürün ve hizmetlerini ekledikten sonra İnstagram’da reklam verme sırasında,  katalog reklamlarını kullanmak mümkün olur.

Bu uygulama da Pixel ile entegre çalışmakta olduğu için aktif halde bulunan yeniden pazarlama reklamlarıyla hedef topluluğa daha kolay ulaşılmasını sağlar. Hedef topluluğa katalogda bulunan ürünler kişisel özelliklerine uygun olarak gösterilir. Bunun gerçekleşmesi için işletmenin bir kataloğa sahip olması gerekmektedir.

İnstagram reklamları video, görsel, hikâye ve döngü şeklinde dört adet değişik model formata sahiptir.

İnstagram Fenomenlerine Nasıl Reklam Verilir

İnstagram fenomenlerine nasıl reklam verilir? Diye bir soruyla karşılaşan sosyal medya uzmanlarına göre en önemlisi reklamın hedef kitlesini belirlemektir. Reklamın hedef kitlesi ve amacına uygun şekilde reklam yapabilecek olan instagram fenomeni seçildikten sonra teklif götürülür. Bu tarz reklamlara influencer reklam da denilmektedir.

İnstagram Fenomenlerine Nasıl Reklam Verilir

İnfluencer etkileme işini yapabilen kişileri anlatan bir kelimedir. Bu kişiler aracılığı ile onları takip edenlere ulaşmak mümkündür. Aynı zamanda işletmeye ve markaya olan farkındalığın artmasını ve yayılmasını sağlar. En etkili olanı makro influencer marketing olan çeşididir. İnstagram’da reklam verme için kullanılan bundan başka micro ve mega şeklinde çeşitleri de bulunur.

Instagram Fenomen Reklam Ücretleri

Instagram fenomen reklam ücretleri teklif ile yapılmaktadır. Genel olarak bin gösterim başına verilecek olan teklif 4 TL ile 6 TL arasında değişiklik göstermektedir. Bu durumda 1 milyon takipçisi olan bir fenomene reklam vermek için binlerce lirayı gözden çıkarmak gerekebilir. Ama bazı işletmeler Instagram’da reklam verme sırsında,  tıklama başı anlaşma yaparlar. Bu da 0.20 TL ile 1 TL arasında değişir. Bu durumda 100 kişi tıkladığında 200 TL ile 1000 TL arasında bir rakam ortaya çıkar. Tıklanma olmadığı zaman bu rakamları ödemek zorunda kalmazsınız. İnfluencer ile bu şekilde anlaşma yapıldığında takipçilerine mutlaka tıklamaları yönünde telkinde bulunmaktadırlar. Eğer reklam verme amacınız siteye gelen ziyaretçi trafiğini artırmak ise bu en etkili reklam çeşitlerinden biridir.

Detaylı bilgi için Ajans PR ile iletişime geçebilirsiniz.

“Instagram Fenomenlerine Reklam Verme” için bir yorum
 1. Reklam vermek istiyorum ve fenomen güzel takipçi almak istiyorum gerçek takipçi faaliyet gösteren soran ciddi insanlar gerekiyor benim hesapım için ne yapmalıyım

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir