Instagram doğru hashtag kullanımı

Kas 4, 2020 Instagram
Instagram doğru hashtag kullanımı

Instagram, Facebook ve Twitter kullanıcılarının yakından ilgilendiği hashtagler, aranan etiketle etiketlenen içeriği çıkaran anahtar kelimelerdir. Bu, müşterilerin işletmeleri bulmasını daha da kolaylaştırır, bu nedenle Instagram’da ürününüzü geliştirmek için hashtag kullanma konusunda uzmanlaşmak her zamankinden daha önemlidir.

Son birkaç yıldır Instagram, Facebook, Twitter ve Snapchat ile rekabet etme girişimlerinde birçok güncelleme yaptı.

Instagram’ın en son iyileştirmeleri arasında, insanların hashtagleri ve işletme profillerini takip etmelerine izin vererek biolarına aktif hashtagleri eklemelerine izin vererek, yalnızca tek bir gönderi değil, tüm hesabı aranabilir hale getirmeyi içerir.

Instagram hashtag oluşturucu

Instagram, işletmelerin ürünlerini sergilemesi için büyüyen bir platform haline geldi. Yalnızca 2017’den 2019’a kadar Instagram’daki işletme profili sayısı 15 milyondan 25 milyona çıktı. Instagram, 2019 itibariyle 1 milyar kullanıcısına sahip olduğunu ve bu kullanıcıların yaklaşık %80’inin en az bir işletmeyi takip ettiğini bildirdi. Peki, platformda işinizin büyümesini nasıl sağlıyorsunuz?

Takipçilerinizin yanı sıra daha fazla kişi almak için içeriğinizi görmek için hashtag kullanmalısınız. Ancak büyük miktarda hashtag, çok sayıda görüntülemeyi garanti etmeyecektir. Unutmayın, Instagram ile başarılı pazarlama sadece insanlara ulaşmakla değil, sunduklarınıza cevap verecek doğru kişilere ulaşmakla ilgilidir.

Hashtag’ler nasıl çalışır?

Bir hashtag aradığınızda, bu hashtag ile kaç gönderinin etiketlendiğini otomatik olarak gösterir. Sayı ne kadar yüksek olursa, birçok insan onu kullanır, bu nedenle yüksek bir alaka düzeyi ve daha büyük bir kitle vardır, bu iyi bir şeydir, ancak markanız için göründüğü kadar yararlı olmayabilir, özellikle de yeni bir hesapsanız. Simply Measured , bir araştırma yürüttü ve en az bir hashtag içeren gönderilerin, hashtag içermeyen gönderilere göre yaklaşık% 12.6 daha fazla etkileşim aldığını keşfetti. 

Instagram mavi tik

Bu şekilde düşünün, belirli bir hashtag kullanan gönderiler ne kadar fazlaysa, içeriğinizin görülmesi için o kadar çok rekabet etmeniz gerekir. Bu nedenle, gönderilerinizin akıntıda kaybolmadan suda yüzdüğünden emin olmak için dengeli bir genel ve niş hashtag karışımı kullanmanız gerekir.

Bir de soru var, hedef pazarınız kim? Cevabınız “kelimenin tam anlamıyla herkes” değilse, Instagram’da hashtag’leri nasıl kullandığınızı daha fazla düşünmeniz gerekir.

Son zamanlarda, Instagram’ın Keşfedin önerilerinin yanlış olduğunu söyleyen kullanıcılardan artan hayal kırıklıkları var. Bu yüzden Instagram, geçen yılın sonlarında kullanıcıların hashtag’leri doğrudan takip etmesine olanak tanıyan ve bir işletme olarak size hem yardımcı hem de zarar verebilecek yeni bir özellik sundu.

Bu unsur, müşterilerin görmek istediklerini görmek için artık hesabınızı takip etmelerine gerek olmadığı anlamına gelir, bu da işletmeler ve etkileyiciler üzerinde daha fazla çeşitlilik ve değer içeren içerik üretmeleri için daha fazla baskı yaratır.

instagram haber yaptırma PR

Ancak artı tarafta, bu işlev hashtag’lerin değerini artırır. Yalnızca organik erişiminizi artırmakla kalmayacak, aynı zamanda ürününüz ve / veya sektörünüzle halihazırda etkileşimde bulunan kullanıcılara ulaşmak ve onlarla etkileşim kurmak artık daha da kolay. Ancak yine de bunun sizin yararınıza olması için, izleyicilerin yanıtlayacağı yüksek kaliteli içeriğe ihtiyacınız var, bu nedenle Instagram algoritması, gönderilerinizin insanların haber akışlarında yer almasını seçecek.

Kullanıcılar içeriğinizle bağlantı kuramaz veya anlayamazsa, Instagram’da hashtag’leri ne kadar iyi kullandığınız önemli değildir. Yüksek çözünürlüklü fotoğraflar en önemli önceliğiniz olmalıdır, çünkü kullanıcılar bir hashtag aradığında yalnızca fotoğraflar görünür. Yazınız birinci sınıf olabilir, ancak insanlar yayınınızı tıklayana kadar açıklamanızı göremezler.

Instagram’da markalı hashtag’leri kullanmaya başlayın

Ürününüze veya işinize özgü bir hashtag bulun ve tüm yayınlarınızda kullanın, böylece tüm içeriğiniz markanızla ilişkilendirilsin. Marka adınız olabilir, ancak olması gerekmez. Always ‘#LikeAGirl veya Minute Maid’s #DoingGood gibi bir slogan veya değer gibi onunla alakalı bir şey olabilir. Akılda kalıcı ve kısa tuttuğunuzdan emin olun, böylece tüketiciler kolayca hatırlayabilir ve umarız yeniden kullanabilir. Markalı bir hashtag, erişiminizi genişletirken müşterilerinizin ilgisini çekecek başarılı sosyal medya promosyonlarının yolunu açar.

mavitik için PR çalışması

Özetlemek gerekirse, markalı hashtaglerinizi oluşturmak istiyorsanız, aklınızda bulundurmanız gereken bazı noktalar şunlardır:

  • Kısa, akılda kalıcı bir hashtag olmalıdır
  • Alakalı ve benzersiz hale getirin
  • Pazarlama kampanyanızla ilgili içerik için kullanmayı unutmayın
  • Kitlenizden, gönderilerinizi paylaşırken veya yeniden yayınlarken markalı etiketinizi kullanmalarını isteyin

Ayrıca müşterilere benzersiz ürünlerinize kolay erişim sağlar ve markayla etkileşimi teşvik eder. Müşterilerin sizinle alışveriş yapmasını istiyorsanız, bunu onlar için mümkün olduğunca kolaylaştırın! Markalı bir hashtag, ağızdan ağıza iletmeyi kolaylaştırır ve kullanıcıların, profilinizi ve web sitenizi takip etmek zorunda kalmadan, ürününüzle ilgili her şeyi yalnızca bir tıklamayla bulmasını sağlar. İçeriğiniz viral hale gelirse ve her yerde paylaşılırsa, her şeyi markaladığınız için mutlu olacaksınız, böylece tanıtım her zaman size geri dönecek.

Hikayelerinizi de etiketleyin.

Instagram Hikayelerinde hesapları etiketleyebileceğinizi ve hashtag kullanabileceğinizi biliyor muydunuz? Instagram Hikayeleri, Snapchat ve Instagram’ın çarpıştığı yerdir. Bu özellik Ağustos 2016’da kullanıma sunulduğundan beri popülerliği artıyor. Yalnızca bir buçuk yıl sonra, Instagram Hikayeleri zaten günde 300 milyondan fazla kullanıcı getiriyordu! Mayıs 2017’de Instagram, içeriği daha çekici ve kişisel hale getirmek için daha fazla yazı tipi, çıkartma ve renk ekleyerek Hikayelerin çekiciliğini daha da geliştirdi.

Hikayelerde paylaşılan içerik hala 24 saatlik bir saat sürüyor, ancak zaman bittiğinde gönderilerinizin siber uzaya kaybolduğu Snapchat’ın aksine, Instagram’da arşivinize kaydedilir. Videolar genellikle fotoğraflardan daha fazla izleyici çekme eğilimindedir.

Belirli bir hashtag içeren hikayeler, etkileşim ve popülerliğe dayalı arama sonuçları için bir araya getirilir, bu yüzden içinde olması çok acımasız bir oyun. Markalı hashtag’iniz yeterince kullanılırsa, Instagram bu hashtag için bir dizi Hikâye derler, ancak bu dönüm noktasına ulaşmak biraz zaman alabilir. Hikayeniz yalnızca takipçileriniz tarafından görülse bile, onlarla etkileşim kurmanın ve daha fazlası için geri gelmelerini sağlamanın harika bir yoludur.

Hesabınızın daha profesyonel ve ürün odaklı olmasını seviyorsanız, Hikayeleriniz daha sıradan olabilir ve bunun tersi de geçerlidir. Her gün gönderi paylaşmanız gerekmez, ancak bir şirket etkinliği veya duyuru gibi örnekler için Hikayeler, teşhir ve heyecan oluşturmak için harika bir çıkış noktasıdır.

Instagram’da hashtag kullanarak aşırıya kaçmayın!

Hashtag’ler eğlencelidir ancak pound işaretiyle aşırıya kaçmayın. Genel hashtag’ler ve niş hashtag’ler var ve her ikisinin de sağlıklı bir dengesine ihtiyacınız var. Aklınıza gelen her kelimeyi KULLANMAYIN- yalnızca işinizle veya o gönderiyle ilgili anlamlı etiketler kullanın. Instagram’da hashtag kullanırken, sosyal medyadaki birincil amacınızın değer üretmek olduğunu unutmayın.

Kendinizi tüketicinizin bakış açısına koyun ve hedef kitlenizin ilgilenebileceği belirli hashtag’ler kullanın. Örneğin, kaliteli kalemler satıyorsanız, “#pens # paper #writing” gibi kazanan ve kazanan bir dizi etiket kullanmayın. “#gelpens #kaligrafi #artistpens” kullanmaktan çok bir hedef kitleye ulaşmanıza yardımcı olmaz.

Instagram doğru hashtag kullanımı

Bu etiketler çok daha spesifiktir ve daha ilgili bir takipçiyi ve umarım potansiyel bir müşteriyi yakalayacaktır. Gönderileriniz belirli bir hashtag araması altında gelirse, kullanıcılar bu gönderiyi alakasız olarak işaretleme seçeneğine sahiptir. Bu çok fazla gerçekleşirse, Instagram hesabınıza müdahale edebilir.

Instagram’da hashtag’leri nasıl kullandığınız marka imajınızı etkiler, satışa değil, büyümeye odaklanın. Kullanıcılar genellikle bu tür yüzsüz reklamların büyük hayranları değildir.

Tek bir gönderide en fazla 30 hashtag kullanabilirsiniz, ancak bu kadar çok hashtag kullanmak orijinal, kaliteli içerik izlenimini bırakmaz. Araştırmalar, mutlu ortamın yaklaşık 11 hashtag olduğunu bulmuştur. Aslında, birçok önde gelen markanın kullandığı bir strateji, müşterilerin akışlarıyla daha ilgi çekici ve alakalı olmak için daha az hashtag kullanırken günde daha fazla yayın göndermektir.

Bununla birlikte, bunun diğer tarafında, yeni bir marka olarak, gönderilerinizin daha fazla kişi tarafından görülmesini sağlamak için çok sayıda hashtag’e ihtiyacınız olabilir.

Instagram’da hashtag kullanmanın bir yararı, yorumlar bölümünde olsalar bile hala aranabilir olmaları ve bu yorumun insanların akışlarında gizlenmesidir. Bu, gönderinizin daha az dağınık olmasına izin verir ve sizi çok fazla çabalıyormuş gibi göstermez. Ancak dikkatli olun, Instagram’ın bir sonraki güncellemesinde yorumlar bölümündeki hashtag’leri kıracağına dair doğrulanmamış söylentiler var.

likeforlike

Çok miktarda hashtag kullanmayı seçerseniz, erişiminizi optimize etmek için her gönderi yaptığınızda bunları değiştirdiğinizden emin olun. Hashtaglerinizin sırasını değiştirmek kadar basit olabilir. Aynı metin bloğunu tekrar tekrar kullanmak, Instagram algoritmasına spam gibi görünmesini sağlar.

Başka bir spam uyarısı, #followforfollow veya #likeforlike gibi hashtag’ler kullanmaktır. Bunlar ilgi çekici, profesyonel veya markanız için yararlı değil, bu yüzden Instagram, kullanıcıların bu hashtag’leri diğer hashtag’ler gibi takip etmelerine izin vermiyor. Hashtaglerinizi, onları takip etmek isteyen hedef kitlenize daha spesifik olarak sunun.

Etkileyenler ve rakipler hangi etiketleri kullanıyor?

Artık hangi hashtag’leri kullanacağınız ve hangilerini bırakacağınız konusunda strese girdiğinize göre, en kolay ilk adım Instagram’da hashtagleri nasıl kullandıklarını görmek için en büyük rakiplerinize bir göz atmaktır. T-shirt satıyorsanız, t-shirt satan başka hesaplar bulun ve ne yaptıklarına bakın. Markalı bir hashtag’leri var mı? Müşteriler kullanıyor mu? Bir restoran açıyorsanız, bölgedeki yemek blogcularının hesaplarını araştırdığınızdan emin olun. Ancak doğru oyun alanında olduğunuzdan emin olun. 

Ayrıca, ürününüz veya hizmetinizle ilgili en belirgin hashtag’i arayabilir ve en popüler gönderilerin hangi etiketleri kullandığını kontrol edebilirsiniz. Ama orada durma. Bu profillere gidin ve büyümelerine bakın. Yayınları zamanla daha fazla beğeni ve yorum alıyor mu? En popüler gönderilerinde hangi etiketler var? Şimdi, yaptıklarını kopyalaman gerektiğini söylemiyorum, ancak diğer insanların başarısı herhangi bir girişimci için büyük bir ilham kaynağı olabilir.

Ama hepsi hashtaglerle ilgili değil.

İlgi çekmek için Instagram’da sadece hashtag kullanmaya güvenmeyin. Her şeyden önce, ürünlerinizi veya hizmetlerinizi satmaya yetecek kadar hedef kitlenizde yankı uyandıran kaliteli malzemeler üretmeniz gerekir. Profesyonel, yüksek çözünürlüklü fotoğraflar dikkat çekiyor. Temanız, üslubunuz ve tabii ki ürününüzün kendisi başarınızı etkiler. Günde birkaç kez gönderi yayınlamak da katılımı ve erişimi artırabilir, ancak hedef kitlenize spam göndermek istemezsiniz. Ortalama olarak, en iyi performans gösteren markalar haftada yaklaşık 4,9 kez gönderi paylaşıyor.

Post Bilgilerini kullanın.

Bir Instagram işletme hesabı olarak, uygulamanın sağ üst kısmındaki Post verilerine erişebilirsiniz. Analizler, web sitesi tıklamalarından gösterim sayısına ve hatta profilinizin haftanın hangi günlerinde en çok ziyaret aldığına kadar tüm müşteri trafiği verilerinizin dökümünü yapar ve bu, ne sıklıkta göndermek istediğinize karar vermeniz için paha biçilmezdir.

Paylaşımlarınızın birbirleriyle ve Hikayelerinizle ne kadar iyi performans gösterdiğini görebilirsiniz. Instagram Bilgileri ayrıca size takipçilerinizin demografik özelliklerini gösterir, böylece tam olarak ne tür bir müşteriye ulaştığınızı ve içeriğinize nasıl tepki verdiklerini görebilirsiniz, bu da hedef müşterilerinizi daha iyi anlamanıza yardımcı olur. Veriler, şu anda nerede durduğunuzu görmenize ve izleyicilerinizle nasıl daha iyi etkileşim kuracağınızı planlamanıza yardımcı olur.

Bizimle ilgili hashtagler #mavitik #ajanspr #nkajans #reklamajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir