Instagram Alışveriş Başvurusu Neden Reddedilir?

May 29, 2021 Instagram
Instagram alışveriş (shopping) özelliği başvurusu

Dünyada birçok ülkede olduğu gibi Türkiye’de de uygulamaya giren Instagram alışveriş özelliği ile herkes heyecanlandı. E-ticaret ile uğraşanların, ürünlerini online olarak satmak isteyenlerin ya da üreticilerin ürünlerini hedef kitlelerine daha kolay bir biçimde, hikayeler, gönderiler ya da hashtagler aracılığıyla sergilemeleri ve satmaları için inanılmaz bir yoldu bu. Tabi bu Instagram alışveriş özelliğini kullanabilmeniz için de bazı koşulları sağlıyor olmanız gerekiyor.

Instagram alışveriş başvurusu yaptınız ama Instagram alışveriş hesabı onaylanmadı. Bunun birden çok sebebi olabilir. Ancak en çok karşılaşılan 5 sebebi ve çözüm yolunu anlatmaya çalışalım. Öncelikle Instagram alışveriş özelliği için başvurdunuz ve başvurunuza ret yanıtı geldi. Hemen pes etmeyin. Instagram alışveriş özelliğiniz onaylandığında Instagram alışverişi, gönderilerinizdeki ürünleri etiketlemenize ve insanları satın alma işlemini doğrudan ödeme ile uygulamadan veya özel markanızın mağazasından yapmaları için yönlendirmenize olanak tanır . Ancak ürün etiketlerine erişebilmek için Instagram Shopping onayına sahip olmanız gerekiyor.

Instagram alışveriş (shopping) özelliği

Bir işletme olarak Instagram hesabınızın alışveriş (shopping) özelliğini açtırmak için başvuru gönderirken Instagram Shopping şartlarını yerine getirmeniz ve Instagram’dan onay istemeniz gerekir. Bazen onayın alınması biraz zaman alabilir. Öyle ki bazı durumlarda onay sürecinin haftalar sürdüğü de olmuştur. Başvurunuza verilen yanıt uzun sürse de olumlu olduktan sonra çok da gözünüze görünmez bu süre. Ama bir de onca bekleyişe rağmen ret geldiğinde hüsrana uğrayabilirsiniz. Rakipleriniz Instagram alışveriş özelliğini kullanırken, sizin kullanamamanız, sizin işletmenizi onların çok çok gerisine düşürecektir. Hedef kitlenizin ihtiyaçlarının da rakip firmalar tarafından karşılanması, sizin normal satışlarınızı da düşürecektir. Peki Instagram alışveriş özelliğini açtırmak için yaptığınız başvuru neden onaylanmadı? Sebebini merak ediyor olabilirsiniz? 

Instagram’da alışveriş özelliğinizi açtırmak için yapacağınız başvurunun onaylanması için size yardımcı olabilecek en uygun çözümleri bir arada sunmaya çalışacağız.

1- Profilinizin Facebook Ticaret Uygunluğunu Karşılamaması

Hesabınızın Instagram Alışverişinden reddedilmesine neden olan en yaygın nedenlerden biri şudur: Facebook Ticaret Şartları uygunluk kriterlerini karşılamamak. Facebook, yalnızca Instagram Alışveriş için hesabınızla daha da ileri gidebileceğiniz gereksinimleri karşılayan bir dizi koşullar listesi yayınladı.

Gereksinimler çok basit görünebilir, ancak yine de hesabınızın onayını almak için çok önemlidir. 

Facebook (Instagram alışveriş için geçerli) Uygunluk Kriterleri aşağıdaki gibidir:

 • Facebook politikalarına uyun
 • Fiziksel bir ürüne ve aktif bir iş alanına sahip olmak
 • Desteklenen bir pazarda yer almak
 • Önemli bir iş varlığına sahip olmak
 • Doğru iş bilgileri verin ve en iyi uygulamaları takip edin

Çözüm yolu nedir?

Konu Facebook ve Instagram olduğunda, arada sırada gelen yeni güncellemeleri inkâr edemezsiniz. Instagram için en son Ticaret Uygunluğu Kriterleri, 9 Temmuz 2020’de yayınlandı. Facebook, uygunlukla ilgili daha spesifik talimatları yayınlarken, Instagram Shopping özelliğini daha fazla ülkede kullanıma sundu. Instagram Alışveriş için başvururken aklınızda bulundurmanız gereken önemli hususlardan bazıları şunlardır:

 • En son Instagram uygulamasının yüklü olup olmadığını kontrol edin.
 • Ürünlerinizin yasaklanmış kategorilerden herhangi birine girmediğinden emin olun.
 • Instagram’ın topluluk yönergelerine uyun, yönergelere uygun olmayan herhangi bir eylem veya gönderi,
 • Mağaza ve fiyatlandırma politikalarınızda doğru olmaya çalışın
 • Herhangi bir konuda tüketiciyi yanıltıcı bilgi vermediğinizden emin olun.

2- Facebook sayfasının “Mağaza Şablonu” olmaması

Instagram Shopping başvurunuzun reddedilmesinin en fazla görülen sebeplerinden biri de “Mağaza şablonuna” dayalı bir Facebook sayfanızın olmamasıVarsayılan olarak, yeni bir Facebook sayfası oluşturduğunuzda, genel bir işletme sayfası olarak oluşturulur.

Ancak, bu sayfayı Facebook ticaret yüzeylerinde satış yapmak için kullanmayı planlıyorsanız, işletme sayfanızda Facebook alışveriş şablonunu kullanmanız gerekir. Aksi takdirde, hesabınız Instagram Alışveriş için onaylanmayabilir.

Çözüm yolu nedir?

Facebook, oluşturduğunuz her sayfa türü için özelleştirilmiş bir Sayfa Şablonu kümesine sahiptir. Sayfa şablonlarında, farklı türde Sayfalar için tasarlanmış varsayılan sekmeler ve düğmeler bulunur (örneğin: Restoran Sayfaları için Restoranlar ve Kafeler şablonu). Şablonları istediğiniz gibi ve istediğiniz zaman değiştirebilirsiniz.

Bunu yapmak için,

 • Facebook sayfanız için Ayarlar’a gidin.
 • Soldaki menüde Şablonlar ve Sekmeler’i seçin.
 • Sağ tarafta Şablonlar’ın altında “Alışveriş”i seçin.

Önceden ayarlanmış bir şablonunuz varsa, bunu Alışveriş’e geçirmek için “Şablonlar bölümü” altındaki “Düzenle” düğmesini tıklamanız yeterlidir.

3- Instagram İşletme Profilinizin Yeni Olması

Hesabınızın Instagram Alışveriş için onaylanmamasının bir diğer önemli nedeni, hedef kitlenize yönelik önemli miktarda takipçiye sahip olmamanızdır. Instagram hesabınız çok yeni bir hesap olmamalıdır. Yeni profiller genellikle daha az güven verir. Daha az takipçiye sahiptir. Instagram’ın size kefil olması için oturmuş ve tercihen daha yaşlı bir profile sahip olmanız gerekir. Burada takipçi sayısı için standart bir ölçüt getirilmemiştir. Ancak organik ve hedef kitleye yönelik takipçileriniz olması gerektiğini unutmayın.

 Çözüm yolu nedir?

Bu faktör, Instagram’da Alışveriş için ticari uygunluk kriterlerinden biri olsa da, işletmeler genellikle bunun önemini gözden kaçırma eğilimindedir. Instagram Alışveriş’in temel fikri, mevcut bağlantılar aracılığıyla ürünleriniz için maksimum görünürlük elde etmenizi sağlamaktır.

Bu nedenle, Instagram profesyonel hesaplarınız, özgün ve yerleşik bir varlık da dahil olmak üzere, güvenilirliğini kanıtlamış olmalıdır. Her şeye rağmen bu sebepten ötürü ret aldıysanız Instagram Alışveriş özelliğini kullanmak için ısrarcıysanız işletme profilinize çekilişler yoluyla organik takipçi alabilirsiniz. Çekiliş sayfalarını öylesine değil de sizin sektörünüzle ilgili seçmeye özen gösterin. Çağrı Taner ya da Büşra sayfaları genel olarak ortaya karışık bir takipçi kitlesi sunar size. Hedef kitlesi sizin hedef kitlenizle benzeşik olan çekiliş sayfalarında takipçi kazanma yoluna gitmenizi tavsiye ederiz. Kazandığınız takipçilerin yoğunluğu hesabınızın kolayca keşfedilmesine ve daha çok dikkat çekmesine yardımcı olacaktır.

4- Alan Adının Doğrulanmaması

Orijinal alan adınızı (internet sitesi) Instagram profilinize bağlamak ve doğrulamak için fazla dikkat etmediyseniz Instagram Alışveriş’in onayını alma şansını kaçırabilirsiniz. Bağlantınız, ürünlerinizi uygulama içi ödeme sayfasından veya e-ticaret mağazanızdan satın alacağından dolayı, Facebook’a markanızı temsil eden tek bir alan adı sağlamanız gerekir.

İşlevsel bir mağazanız yoksa veya orijinal olarak sizi veya işletmenizi temsil etmeyen herhangi bir internet sitesini satış için kullanıyorsanız, Instagram Alışveriş özelliği için yapacağınız başvuru muhtemelen reddedilir.

Çözüm yolu nedir?

Etki alanı doğrulaması, Facebook’un yalnızca doğrulanmış işletme sahiplerinin ürünlerini Facebook ve Instagram’da sergilemesini sağladığı süreçtir. Ayrıca, Shopify gibi mevcut mağazanızdan bir bağlayıcı ile Instagram Shopping’e giriş yapıyorsanız, doğrulanmış alan adını almak kolaylaşır.

Öte yandan, manuel olarak onay alırsanız alan adınızı doğrulamanız gerekebilir. Bunu yapmak için üç yöntemden birini seçebilirsiniz:

 • Alan adının size ait olduğunu doğrulamak için DNS kaydınıza bir DNS TXT girişi ekleyin
 • Facebook tarafından sağlanan bir HTML dosyasını web dizininize yükleyin ve Business Manager’da alan sahipliğini onaylayın.
 • Etki alanı ana sayfanızın <head> bölümüne bir meta etiket ekleyin

5- Fiziksel Ürünlerin Bulunmaması

Bazı durumlarda, ürünler nedeniyle hesabınızın Instagram Alışveriş için onaylanmaması söz konusu olabilir. Bu büyük ölçüde Instagram’da çok yeni bir katalog oluşturduğunuzda ya da boş olduğunda ya da bir ya da iki ürüne sahip olduğunda olur.

Öte yandan, fiziksel olmayan veya dijital türde bir ürün satıyorsanız bunun bir nedeni daha olabilir. Bir dijital ürün kategorisi seçtiyseniz veya orijinal olarak bir kategoride işlem yaptıysanız, kurulumun herhangi bir noktasında Facebook veya Instagram Alışveriş için yapacağınız başvuru reddedilebilir.

Çözüm yolu nedir?

Instagram Shopping, doğrudan alıcılardan gelen doğrudan alışverişi destekler. Satılacak fiziksel bir ürüne sahip olmak, Alışveriş için onay almak için önemli kriterlerden biridir, bu nedenle fiziksel ürünlerle uğraşmanız gerekir.

Bu arada yeni bir Instagram ürün kataloğu oluşturduysanız, onay alabilmek için kataloğunuzda en az 9 ürün bulunmalıdır. Örneğin 30 ve 32 beden 4 çift pantolonunuz ve M ve L beden 3 gömleğiniz varsa toplam ürünleriniz (4*4) + (3*3) = 25 olur.

Instagram alışveriş için yeniden başvuru

Instagram Alışveriş Hesabı Onaylanmadı: Yeniden Başvuru İçin İtiraz

Hesabınızı inceleme için ayarlama

Ürün kataloğunuzu Instagram profilinize ekledikten sonra profilinizi incelemeye gönderebilirsiniz. Göndermek için belirli adımları izlemelisiniz:

 • Instagram profilinden ‘Ayarlar’a gidin
 • Alışveriş için kaydolun ve gerekli bilgileri doldurun.
 • Hesabınızı incelemeye gönderin.

Bazı işletmeler, alan doğrulaması için bir bildirim alır. Bu durumda gerekli adımları takip ederek domain doğrulama işleminizi tamamlayıp tekrar gönderebilirsiniz.

Instagram Alışveriş için onaylanmak ne kadar sürer?

Instagram hesabınız Instagram Alışveriş için incelemeye alınırken. İnceleme süreci birkaç hafta sürebilir. Ancak, profilinize ve işletmenizin büyüklüğüne bağlı olarak daha uzun sürebilir. Her durumda, ilerlemeyi kontrol etmek için profilinizi ziyaret edebilirsiniz:

 • Instagram profilinizden ‘Ayar’a gidin .
 • ‘Business’e tıklayın ve onay durumunuzu kontrol edin.

Diğer sorularınız için Facebook müşteri desteğiyle de iletişime geçebilirsiniz. Hesap onayı bildiriminizi alır almaz gönderi ve hikâyelerinizde ürünlerinizi etiketlemeye başlayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir